niedziela, 10 czerwca 2012

Hymn, flaga i inne cudeńka :3

 Flaga Korei Południowej

 Tak.... Nie ma nic piękniejszego niż koreańska flaga, czyż nie ?
Flaga Korei Południowej zwana jest - Taegukgi (w kor. 태극기) została po raz pierwszy uznana za symbol narodowy w 1882.
Flaga Korei Połduniowej
Jest to nic innego jak biały prostokąt (kolor ten jest narodową barwą Koreańczyków, która ukazuje zamiłowanie do harmonii i czystości) z czerwono-niebieskim kółkiem w środku - jest to symbol Taijitu (u nas bardziej znane jako "yin i yang" jednak to jest niepoprawna nazwa), który ma symbolizować harmonię.

Bardziej nam znany znaczek "yin i yang" - przypomina to kółko z flagi, czyż nie ? ;>
 Teraz wróćmy do zdjęcie flagi powyżej. Jak widzimy wokół czerwono-niebieskiego okręgu zaprezentowane są 4 czarne trygramy (kwae) czyli po kolei ☰, ☵, ☷, ☲. 
 ☰ - ten symbolizuje siłę
 ☵ - ten wodę
 ☷ - ten płodność
 ☲ - a ten blask
 Warto wiedzieć, że w starochińskiej koncepcji filozoficznej występuje aż 8 trygramów.

W latach 1882-1910 flaga koreańska wyglądała tak :
Znajdź 7 różnic xd

 Ostatnie zmiany wprowadzono w 1984r.

 

Godło Korei Południowej 

Godło przedstawia dobrze nam znany okrąg, który jest umieszczony na (że tak powiem) "kwiatku" (żółte lub czasami szare płatki). Dokładniej mówiąc ketmii syryjskiej (Mugunghwa) czyli krzewu, którego białe, różowe lub fioletowe kwiaty zdobią ogrody Koreańczyków. Inne nazwy tego kwiatu to np. róża z Szaronu czy Hibiskus.
ketmia syryjska
Całość opasa biało-niebieska wstęga z napisem "Republika Korei". Tak właśnie prezentuje się godło Korei.

 

Hymn Korei Południowej


Na to wszyscy czekali, hmm ? ;> Hymn Korei Południowej to Aegukka (kor. 애국가) co dosłownie znaczy "pieśń patriotyczna" ( „Zamiłowanie do Kraju” - tak też mówią).
Abym mogła mówić jak piękny jest to utwór proszę o wysłuchanie go : Hymn Korei Płd.
Piękny, czyż nie? Ja naprawdę uwielbiam ten hymn. 
Ale idźmy dalej. Twierdzi się, ze słowa hymnu pochodzą z 1900r. (1902r. - tutaj są różne informacje, ciężko stwierdzić, które prawdziwe ^^). W słowach pada nazwa ketmii syryjskiej - kojarzycie ? ;> 
Hymn został opublikowany w 1907r. Początkowo śpiewano go do szkockiej muzyki ludowej. Potem była trochę zagmatwana historia. Przez pewien czas (tj. okupacja japońska) śpiewanie hymnu było zabronione.
W 1937r. An Ik-Tae skomponował nową muzykę, którą zaakceptowano. Hymn został oficjalnie odśpiewany w dniu powstania Republiki Korei 15 sierpnia 1948 roku.

Fiu... Ale się napisałam xd Mam nadzieję, że ktoś w ogóle to przeczyta i moja praca nie pójdzie na marne...

10 komentarzy:

 1. Wow. Wspaniały. Uważam, że nasz i Korei jest najlepszy ^ ^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja osobiście nie słyszałam wszystkich hymnów :P Ale Japonii też jest całkiem ładny ^^

   Usuń
 2. Hmm...interesujące. Nigdy jakoś nie miałam okazji dowiedzieć się jakichś rzeczy o Korei, ani też nie miałam ochoty, ale to co tu napisałaś, naprawdę zaciekawiło mnie :) Aż zaraz przejrzę sobie inne notki i może znajdę też coś fajnego. W notce dzisiejszej najbardziej zainteresował mnie hymn...kurcze, zaraz przerobie sobie na klucz basowy i zobaczymy co z tego będzie :D:D:D
  Pozdrawiam cię gorąco!
  (hmm...aż zaobserwuję ^^)

  Zapraszam też do mnie:
  http://jump-to-fire.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jej aż się wzruszyłam ^^ Dziękuję za tak miłe słowa i mam nadzieję, że reszta notek cię nie zniechęci :) Dziękuję za "obserwacje" i pozdrawiam gorąco ^^
   P.S. Na pewno zajrzę na twojego bloga ^^

   Usuń
  2. Poprzednie notki podobają mi się również :) Ta o stylu mnie wciągnęła. Przyznaję, że zdjęcia koreanek, które zamieszczasz, naprawdę są piękne. Sama chciałabym tak wyglądać (zwłaszcza, że trochę interesuję się Japonią...ale tylko trochę). Fajną też mają walutę :) Te osoby na niej, to zgaduję, że jacyś cesarze, tak?

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję ^^ Co do pieniędzy - nie tylko cesarze :) Np. na 5 000 banknocie znajduje się wybitny uczony :D

   Usuń
 3. Haha świetny jest ten hymn ^^
  zapraszam do mnie. ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyżby nowa notka ? ;> Z pewnością zajrzę ^^

   Usuń
 4. Moje ukłony wdzięczności za notkę! :)
  Co wieczór kładąc się spać patrzę na flagę Korei. Powiesiłam ją sobie na suficie, żeby ostatnią rzeczą, którą zobaczę zanim zamknę oczy była związana z tym krajem (mając nadzieję że mi się przyśni coś z nim związanego). Za każdym razem zastanawiałam się co oznaczają "trygramy" i obiecywałam sobie, że następnego dnia jak tylko otworze oczy, wejdę na internet to sprawdzić. Do dzisiaj tego nie zrobiłam, po prostu zapominałam. Wchodzę na Twojego bloga i proszę! <3
  Co prawda podejrzewałam raczej że to ma jakiś związek z podziałem kraju na jakieś rejony, prowincje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że jakoś mogłam pomóc ^^ Tak, można się było spodziewać czegoś innego, ale w sumie takie "mistyczne" znaki czy jakieś tam związki np. z żywiołami pasują do azjatyckich wierzeń :)

   Usuń